Yazı Detayı
18 Kasım 2019 - Pazartesi 18:45
 
Yayıncı mısınız yoksa soyguncu musunuz?
Derya Avşar
ardahanmedya@gmil.com
 
 

Sanat sömürüye uğruyor...

Sanat sömürüye uğruyor çünkü büyük bir sanat kirliliği var. Bunu bilen fırsatçı yayınevleri kitap çıkartmak isteyenleri basamak olarak kullanıyor. Tüm maliyeti yazara yüklediği halde yazar üzerinde prim yapmaya devam ediyor. Satıştan elde ettiği gelirin de %50'sini cebine indiriyor. Sözleşme şartları yazarın elini kolunu bağlıyor. Ve Son pişmanlık fayda etmiyor.

 

Bir yayınevi düşünün; bir manav tezgahından ileriye gidememiş... 3-5 Demirbaş ile yazarlar üzeri prim yapıyorlar, sömürüye uğratıyorlar. Denize düşen yazarlar, bazen yılana sarılmak zorunda kalıyorlar. Sadece bir kez bulundum bu tezgahta, ikinciye "benim burada ne işim var?" Deyip arkama bile bakmadan çıkıp gittim. Siz hala orada mısınız? Göz göre göre sömürüye

boyun eğiyorsanız, yazmayın daha iyi...

 

Bir yayınevinin görevi, yazarlarının eserlerini en iyi şekilde yayına hazırlamaktır. Bunun için de yapılması gereken en önemli şey, dizgi, mizanpaj ve editör çalışmalarını yapmak, sonra da yayımlamaktır. Ancak iş yayımlamayla da bitmiyor. Dağıtım, reklam ve fuar konusunda da her türlü

imkanı sağlayabilmektir.

 

Yazar ve yayıncı arasında sözleşme gereği ve doğrultuda bir yol haritası oluşur, buna bağlı ilerlerler. Yazar haklarını yayımcısına verir fakat tekliften hak alır. Ancak matbaa ücreti için tek kuruş ödemez. Buraya kadar güzel, olması gereken de budur.

 

Gelelim günümüz yayımcılarına...

Önce matbaa ücretini alırlar kitap çıkartacak olan yazardan. Kitap adetti ve sayfa sayısına göre bir fiyatları vardır. Örneğin; 130 sayfa bin adet kitaba ortalama 3 bin 4 bin 5 bin, 240 sayfa bin adet kitaba 7-8 gibi bir maliyet çıkartırlar. Sonra 50-100 adedini kendilerine ayırır satarlar, protokole dağıttık derler. 100 kitap 15 TL’den, bin 500 TL Yapar. Ve satıştan da %50 alırlar.

 

Benimle aynı yayınevinden kitap çıkartan bir yazarın anlattıkları beni dehşete düşürdü!

 

Çorba kitabı çıkartan bir öğretmen;

"Ben Bu kitabı çıkartmak için 11 bin TL. Ödedim yayınevine. Bana sadece 50 kitap verdiler, ondanda yüzde istiyorlar. 9 yüz 50 kitabımı da vermediler. 40 TL’ ye satılan kitabı 10 ve ya 20 TL ye satıyorlar.

Daha bana tek kuruş ödemediler. Birkaç saat fuar da imza günü için yer verdiler, 3 kitap sattım 60 TL’nin 30-nu aldılar. Birde üstüne katılım ücreti olarak, yüz 50 TL aldılar. Şimdi bu soygun, sömürü, hırsızlık değil de nedir?

 

Bu işgüzarlar sözleşme imzalatıp, bu insanların elini kolunu bağlayarak iliğini, kemiğini kurutuyorlar. Zora gelip sıkışınca da, "iflas ettik" diyerek vergiden muaf, alacaklılardan kurtulup yeni bir yayınevi kuruyorlar.

 

Fuarlara ödedikleri cüzi ödemeleri de yine yazarlar üzeri ödüyorlar. Kitapları çıkan yazarlar arasında acayip bir ayırımcılık yaparak; 3-5 kişi demirbaş olarak yer alırken, bazılarına 3-5 saati bile fazla görürler. Bazılarının kitapları en ön sıralarda üçerli, dörderli sıralar halinde pazarlanırken, bazılarının kitabı stantta yer almayıp, afişi de asılmıyor. Sonrada, kitabınız satılmadı, depoda yer işgal ediyor gerekçe gösterilip teslim ediliyor. Tepki gösterince de, "Ben mecbur değilim senin kitabını satmaya,canım kimi isterse ona yer veririm." diyorlar. "Mecbursun tabii bu kitabı sen çıkarttın, bal gibi de yer vereceksin" diyebilecek kimse olmayınca,

daha çok tepinir dururlar böyle...

 

Çevremde yeni kitap çıkartmak isteyen insanlar var ve benden kendilerine yardımcı olmamı, beraber çalıştığım yayıncımdan memnun muyum diye de soruyorlar. Şimdi ben memnun olmadığım, sürekli sorun yaşadığım, kendilerine ben "yayıncıyım" diye geçinen bu kan emici vampirleri nasıl önerebilirimki...

 

Yeni kitap çıkartmak isteyen yazarlar, kendisine yayımcıyım diyen bu kan emici ve sömürücülerin ne yazık ki tuzağına düşüyorlar... Asla kendilerini riske etmeden, yazardan tüm masrafları fazlasıyla alıyorlar.

 

1- Matbaa ücretini peşin alırlar.

2- Editör düzenlemeyi yapmazlar.

3- Satıştan %50 alırlar.

4- Kapak yapmazlar

5- Tanıtım yapmazlar

6- Katılım sağladıkları fuarlarda kitabınızı standa koymazlar.

7- Afişinizi fuarlarda asmazlar.

8- Tüm kargo ücretlerini size ödetirler.

9- 50 kitap diye anlaşırlar, sözleşmede 100 kitap alacaklarını belirtirler.

10- Depoda yer yok deyip kısa sürede kitabınızı elinize verirler.

 

Benim bildiğim yayıncı; Yazarından dosyayı alır, içeriği kriterlerine ve ya basılmaya değer ise bastırır.

Yazardan hiç bir ücret talep etmez. Sadece satıştan telif öder yazara. Diğer türlüsü yayımcılık değil ticaret ve yazarı sömürmektir. Eğer eseri basıma değer görülmüyorsa da, bu açıkça belirtilmeli, sanat kirliliğinin de önüne geçilmelidir.

 

Şimdi soruyorum size; bin adet kitabın 950 adedini almak, matbaa ücret masrafı olarak 11 bin TL almak, fuarda da, iki-üç saat imza yaptı diye 150 TL katılım ücreti almak, yazarın katıldığı fuarda sattığı 3-5 kitaptan %50 almak bir yayıncı için etik midir? Ve buna yayıncı denir mi?

 

Bu piyasada ciddi paralar dönüyor ve buna bir dur demek yine yazarın kendisine düşüyor. Parayla kitap çıkartmak, ciddi bir de sanat kirliliğine yol açıyor. Dosyaya bakılmaksızın yayımlanıyor. Çünkü hazır para var ortada.

 

Son zamanlarda kağıt kara borsaya düştüğü için pahalı olabilir ancak öncesinde de durum çok farklı değildi.

 

Bir çok Yayınevi’nin lisansı bile yok. Internet üzeri yapıyorlar bu işi. Sonra iflas ettik diyerek kapatıyorlar.

 

#Dipnot; lütfen lisansı olmayan hiçbir yayınevine asla itimat etmeyiniz.

 

17 Kasım 2019

Derya Avşar

 

 
Etiketler: Yayıncı, mısınız, yoksa, soyguncu, musunuz?,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-03