HDP Esenyurt ilçe eş başkanları yeniden gözaltına alındı

HDP Esenyurt ilçe eş başkanları yeniden gözaltına alındı

Kuyudan gelen çığlıklar ekipleri harekete geçirdi

Kuyudan gelen çığlıklar ekipleri harekete geçirdi

Mehmet Altan’ın açtığı dava, KHK ihraçlarıyla ilgili ʹsırlarıʹ deşifre etti

Mehmet Altan’ın açtığı dava, KHK ihraçlarıyla ilgili ʹsırlarıʹ deşifre etti

Şişliʹde döviz bürosuna silahlı saldırı

Şişliʹde döviz bürosuna silahlı saldırı

Kızına cinsel istismarda bulunan baba tutuklandı

Kızına cinsel istismarda bulunan baba tutuklandı

NERELERİ GEZMELİ?

İstanbul / Beykoz'da gün boyu gezebileceğiniz mekanları Beykoz'u en iyi bilenlerden olarak sizler için derledik. İşte Beykoz'a geleceğinizde gezebileceğiniz adresler.. 

 

İstanbul'un en gözde semtlerinden biri olan Beykoz'u bilmeyenlerin için Anadolu yakasına geçtiklerinde muhakkak uğramaları gereken yerlerden biridir. Boğaz'ın muhteşem güzelliğini gözler önüne sunan Beykoz'a geldiğinizde gezip görebileceğiniz yerleri sizler için derledik.. 

 

ANADOLU HİSARI KALESİ 

Anadolu Hisarı, İstanbul Boğazı'nın Anadolu yakasında ve en dar noktasında I. Beyazıd tarafından yaptırılan kaledir. Yenihisar, Güzelcehisar ve Güzelhisar diye de bilinen isimleri de vardır. Kaynaklar, yapım tarihi konusunda ittifak edemezken 1390, 1391 ve 1395 yıllarını göstermektedir. 

 

Bir iç kale ve bir dış kale duvarından oluşmaktadır Anadoluhisarı kalesi.  İç kale de İstanbul'un en eski Osmanlı yapısı olması nedeniyle oldukça  önemlidir. Kalenin yapılmasındaki gaye o vakit abluka altına alınan İstanbul'a Karadeniz'den gelecek muhtemel askeri desteğe mani olmak ve boğazdaki deniz trafiğini denetlemekmiş. 

 

Kale, İstanbul'un fethinden sonra stratejik olarak öneminin azalmasına rağmen 1624'te Kazakların boğaza yaptıkları akınla beraber payitahtın müdafaası açısından yeniden önem kazandı. Günümüzde kale etrafında sonradan yapılan yapılar görünümü bozduğu için temizlenmiş ve kale anıtlar kurulu tarafından koruma altına alınmıştır. 

 

BEYKOZ SOSYAL TESİSLERİ 

Uygun bütçesi ve deniz kenarında aileniz ve sevdiklerinizle birlikte  yapabileceğiniz lezzetli bir kahvaltı ya da akşam yemeği için tercih edebileceğiniz Beykoz'un en nadide yerlerindendir. 

 

Pahalı olmayan fiyatları nedeniyle kalabalık olarak gidip gezebileceğiniz Beykoz sosyal tesislerinde yemek sonrası sahilde güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.

 

HİDİV KASRI 

Muazzam Mimari yapısı ve manzarası ile görenleri kendine hayran bırakan Hıdiv kasrında şık sunumlarla yemek yiyebilir ya da düğün fotoğraf veya vido çekimlerinizi burada gerçekleştirebilirsiniz. Oldukça şık bir manzaraya sahip olan Hidiv kasrında eşsiz güzellikler sizi bekliyor olacak.. 

 

RİVA 

İstanbul kalabalığından kaçıp sakin ve huzurlu bir ortam arıyorsanız işte size Riva. Burası tam size göre.! İddia ediyoruz, çevresi sık ağaçlarla sarılı ve hırçın dalgalarıyla Karadeniz in masmavi berrak suyu ve deniz manzarası sizi kendine hayran bırakacak.. 

 

POLENEZKÖY 

Hafta sonu keyfini güzel bir piknik organizasyonu ile taçlandırmak isteyen aileler ve kafasını dinlemek isteyen çiftler için ideal yerlerden biridir. Ormanda yürüyüş yapıp, keyifli aktiviteler düzenleyebilirsiniz.

 

MUAZZAM MANZARASI VE EŞSİZ GÜZELLİĞİ İLE OTAĞTEPE 

 

Manzarasını görür görmez gitmek isteyeceğiniz en huzurlu mekanlardan biridir. Daha çok Fotoğraf ve Video dış çekim amacıyla tercih edilen bu koruda, dilediğiniz gibi gezebilir keyfili dakikalar geçirebilirsiniz. Ancak,içeri yiyecek ve içecek sokmak kesinlikle yasak.

 

MİHRABAT KORUSU 

Kanlıca tarafında kalan Mihrabat Korusunda manzara karşısında uygun fiyatlı kahvaltı yapabilirsiniz. Kişi başı kahvaltı fiyatı: 40 TL. civarı Yemek yedikten sonra koruda yürüyüş yapabilirsiniz.

 

ANADOLUFENERİ 

İstanbul Boğazı'nın Karadeniz çıkış tarafında bulunan Anadolu Feneri çevresinde yer alan balıkçılarda ziyafet çekebilirsiniz.

 

YOROS KALESİ 

İmros kalesiyle beraber Boğaz'a giriş kontrolleri için yapılmıştır bu kale. Yeşil ile mavinin ortak noktası olan Yoros kalesinde muhteşem bir kahvaltı yapma şansınız var. 

 

KANLICA 

Kanlıca tarafına geçtiğinizde buranın yoğurdunu tatmamak olmaz! Meşhur kanlıca yoğurdunu yiyebileceğiniz adres ise: Cafe İsmailağa. 

 

AKBABA SULTAN TÜRBESİ 

Akbaba'da bulunan Akbaba Türbesi, bilhassa İslam'daki özel aylarda turistlerin akın ettiği türbelerden birisi oluyor. İlçenin maneviyatını hmek isteyen kişiler bu türbeyi ziyaret edip dua ediyor. 

 

İSHAK AĞA 'ON ÇEŞMELER' 

İstanbul'a ait kaynak su havzaların toplandığı önemli bir çeşme olan İshak Ağa Çeşmesi dünyanın sayılı mimari eserlerindendir. 

 

KÜÇÜKSU KASRI 

Osmanlı döneminde dikkat çeken “Kandil Bahçesi” ismiyle padişahın has bahçelerinden biri olarak kullanılır. 

 

HZ. YUŞA TEPESİ 

Tepede bir yerde mezarı bulunan Hz. Yuşa'nın nerede yattığı belli olmadığından dolayı 17 metre uzunluğuna sahip bir mezar yeri vardır. Bölgeye Yuşa (a.s) dergahı ya da Hz. Yuşa tepesi denir.

Haber Yazılımı UA-45601042-1