Haber Detayı
12 Mayıs 2019 - Pazar 23:27
 
Zorunlu trafik sigortası ile Kasko arasındaki fark.!
'Zorunlu trafik sigortası nedir?' sorusuna kısa bir tanımlama yapmamız gerekirse, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir sigorta türüdür.
Ekonomi Haberi


'Zorunlu trafik sigortası nedir?' sorusuna kısa bir tanımlama yapmamız gerekirse, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir sigorta  türüdür.

 

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamazlar

 

Bu sigorta çeşidi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir ve zorunlu trafik sigortası yapıldığı aracın zararını karşılamaz, sadece zarar verdiği diğer aracın zararını karşılar.

 

Zorunlu Trafik Sigortasını Yaptırmamanın Cezaları Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortası olmayan ya da süresi sona ermiş araçlar görüldükleri yerde trafiğe çıkması engellenecek şekilde işlem yapılır (bağlanır). Her araç sahibi zorunlu trafik sigortasını yaptırmak ve sigorta süresi sona ermeden yeniletmekten sorumludur.

 

Zorunlu olan bu sigortayı yaptırmayanların araçları trafik şubelerinin otoparklarına alınır. Yani bir ceza ödeyerek yola devam etmek mümkün değildir. Araç anında trafikten men edilir. Bunun sonrasında aracı geri almak pek kolay değildir. Aracı almak için trafik sigortasının mutlaka yapılması gerekir. Aracın bulunduğu otoparka gidilerek görevli memurlara durum haber verilir. Belgenin tebliğ edilmesi şarttır. Bundan sonra da araç sigortasız olarak trafiğe çıktığı için para cezası ödenir ve aracın otoparkta kaldığı her gün için de ayrı bir ücret ödenmesi zorunludur.

 

Zorunlu Trafik Sigortası Limitleri Nedir?

Zorunlu trafik sigortasındaki limitler trafik kazasında oluşacak zararın türüne göre değişir. Herhangi bir can kaybı olması durumunda ölenin yakınlarına verilmesi gereken miktar, yaralanma olması durumunda hastane masrafları için ödenecek miktardan farklıdır. Aynı şekilde sadece maddi hasar olması durumunda da ödenecek rakam farklılık gösterir. Böyle durumlarda ödenecek miktar her sene değişmekte ve böylece her sene ödenecek primlerde de değişiklik olmaktadır.

 

Kasko nedir?

Kasko sigortası, sigortalıyı karşılaşılabileceği her türlü riske karşı güvence altına alan sigorta türüdür. Söz konusu riskler genel olarak; trafik kazaları, yanma, çalınma veya çalınmaya teşebbüs edilme olarak belirlenmiştir. Kasko, bu risklere karşı sigortalıyı bir yıl boyunca finansal anlamda güvence altına alır. İsteğe bağlı olarak yapılan kasko sigortası, karşı araçtaki hasar ile değil sigortalı araçtaki hasar ile ilgilenir. Hasarı poliçede yer alan maddelere göre kısmen veya tamamen karşılamaktadır.  

 

Kasko Sigortası Genel Şartları

Kasko, sigortalıyı genel olarak çarpma-çarpılma, yanma, çalınma veya çalınmaya teşebbüs risklerine karşı güvence altına alır. Poliçeye ek olarak istediğiniz maddeleri ekleyerek, karşılaşabileceğiniz diğer riskler için de güvence sağlayabilirsiniz. 

 

Kasko sigortasının genel teminatları aşağıdaki gibidir:

  1. Çarpma-Çarpılma 

Araç hareket halinde ya da hareketsizken, sigortalının ya da karşı tarafta aracı kullanan kişinin iradesi dışında, araca sabit veya hareketli bir cismin çarpması, devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi kazalar kasko sigortasının genel teminatları içerisinde yer alır. Ayrıca, üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptıkları hareketler sonucu oluşabilecek hasarlar da kasko güvencesi altındadır.

 

  1. Yanma 

Kasko, bir kaza sonucunda oluşabilecek yangın ya da patlamaların meydana getireceği hasara karşı güvence sağlar.

 

  1. Çalınma veya Çalınmaya Teşebbüs

Aracın veya araçta bulunan aksesuarların çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucunda doğabilecek hasara karşı sigortalıyı güvence altına alır. Ayrıca araca sonradan takılan ses sistemleri ile görüntü cihazlarının, ek olarak teminat kapsamına alınması gerektiği de unutulmamalıdır.

 

  1. Ferdi Teminatlar 

Yaralanma veya hastalık durumunda sigortalının ve sigortalıya eşlik eden tarafın uygun sağlık kurumuna nakledilmesi kaskonun sağladığı güvenceler arasında yer alır. Ayrıca kasko sigortası, sigortalının tedavi görmesini gerekli bulursa, aileden birinin seyahat ve konaklama masraflarını da güvence altına alır. 

 

HER İKİ SİGORTA MODELİNİN TÜKETİCİ AÇISINDAN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

Yukarıdan aşağı Kasko ile Trafik sigortası arasındaki farkı izah ettik ancak bugüne kadar hiç kimse bu iki sigorta sisteminin tüketicinin lehine olan ekonomik sorunlardan bahsetmemiştir.

 

Biri devletin vazgeçilmez olarak öngördüğü ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI ancak risk durumunda sadece karşı araca verilen maddi ve manevi zarar ziyanı karşılamaktadır, aracı sigorta ettirene herhangi bir avantaj sağlamamaktadır, oysa KASKO sigortası tam aksine hem sigorta ettireni hem de oluşabilecek bir RİSK durumunda karşı tarafın maddi ve manevi giderlerini garanti altına almaktadır. Dolayısı ile KASKO her iki taraf için daha cazip bir sigorta sistemi olsa da ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI mecburiyeti ile birlikte tüketiciler lehine ağır bir maddi yük arz etmektedir. Trafik sigorta sisteminde tek tip sigorta sistemine geçilmesi ve bu anlamda mağduriyetlerin giderilmesi kaçınılmazdır.

 

Kasko Ürün Çeşitleri

Kasko sigortasının 4 ana teminat ürün çeşidi mevcuttur. Bunlar:

Daraltılmış Kasko: Kasko sigortası genel şartlarında yer alan ana teminat grubunun bir kısmı için teminat verildiği kasko sigortası türüdür. Sigorta şirketleri ve kullanıcılar tarafından çok sık tercih edilmeyen bir üründür.

 

Kasko: Kasko sigortası genel şartlarında yer alan ana teminat grubunun tamamı için teminat verildiği kasko sigortası türüdür. Sigorta şirketleri ve tüketiciler tarafından sık tercih edilen bir üründür.

 

Genişletilmiş Kasko: Kasko sigortası genel şartlarında yer alan ana teminat grubunun tamamı ve bazı ek riskler için teminat verildiği kasko sigortası türüdür. Sigorta şirketleri ve tüketiciler tarafından sık tercih edilir.

 

Tam Kasko: Kasko sigortası genel şartlarında yer alan ana teminat grubunun tamamı ile tüm ek risklerin teminat altına alındığı kasko sigortası türüdür. En yüksek prim tutarlı ürün olduğu için sigorta şirketleri ve tüketiciler tarafından çok sık tercih edilmez.

 

Ürünler hakkında detaylı bilgi almak için Dar Kasko ile Genişletilmiş Kasko Arasındaki Farklar yazımızı inceleyin.

 

Kasko Sigortası Hesaplama

Kasko sigortası hesaplanırken dikkat edilmesi gereken hususlar araç sahibi ile ilgili olanlar-ruhsat sahibi ile ilgili olanlar olmak üzere ikiye ayrılır. 

 

Bunun dışında kasko sigortası prim fiyatı hesaplamasında en önemli etkenler:

Araç sahibinin kaza geçmişi,

Aracın kasko değeri,

Aracın bulunduğu il,

Bu etkenlerin yanında her sigorta şirketinde farklı olarak değiştirilen birçok farklı ölçüt ile kasko sigortası prim fiyatı hesaplanır.

Araç sigorta sorgulama işleminizi ilgili sayfamızdan kolayca yapın.

 

Sigortalı Vefat Ederse Kasko Sigortası Ne Olur?

Sigortalının vefat etmesi halinde kasko sigortası adına var olan tüm haklar, menfaatler ve borçlar, kanuni varislere devredilir. Devir için veraset ilamının ibrazı gereklidir. Bu demek oluyor ki eğer aracın yeni sahibi mirasçılar olursa, kasko ve borçlar da mirasçılara devrolur. 

 

Kanuni varisin bu durumu sigortacıya 15 gün içinde haber vermesi gerekir. İstenmesi halinde varis sigortanın feshini 8 iş günü içerisinde talep edebilir. Ayrıca aynı talebi sigorta şirketi de gerçekleştirebilir. Kaskonun feshinden sonra kaskonun kullanılmadığı günler için prim iadesi yapılır. İLGİLİ KAYNAK

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Zorunlu, trafik, sigortası, ile, Kasko, arasındaki, fark.!,
Haber Videosu
En Çok Okunanlar
Anketler
ARYA HABERİ NASIL BULDUNUZ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
2
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
3
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
4
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
5
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
8
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
9
İstanbul Başakşehir
0
0
0
0
0
0
10
Göztepe
0
0
0
0
0
0
11
Gençlerbirliği
0
0
0
0
0
0
12
Gazişehir Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
13
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
14
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
15
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
18
Yukatel Denizlispor
0
0
0
0
0
0
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Sayfa Adı
Haber Yazılımı