Haber Detayı
12 Temmuz 2020 - Pazar 13:55
 
Yaban hayatı katliam ihalesi.!
Çevre Haberi
Yaban hayatı katliam ihalesi.!

Dersim’deki dağ keçilerinin avlanması için açılan ihale doğaseverlerden gelen tepkiler üzerine iptal edildi ancak Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 9 ilde onlarca kızıl geyik, çengel boynuzlu dağ keçisi ve yaban keçisinin avlanması için ihale açtığı ortaya çıktı. Bakanlık, 9 ilde 130’a yakın yaban keçisini avlattıracak.

 

Doğaseverlerin tepkisi Dersim’deki dağ keçilerinin avlanması için açılan ihaleyi iptal ettirdi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “13 Temmuz tarihinde yapılacak olan ihale iptal edilmiş olup hazırlanacak rapor sonucuna göre hareket edilecektir” denildi.

 

Açıklamada, “Tunceli’de bilimsel metotlarla envanteri yapılan ve 13.07.2020 tarihinde 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde ihalesi yapılması hedeflenen yaban keçisi ihalesine yönelik sosyal, inanç, kaçak avcılık, yaban keçisi popülasyonu ve güvenlik açısından yerinde inceleme yapılarak bir rapor hazırlanması uygun görülmüştür” ifadeleri kullanıldı.

 

Dersim’deki dağ keçilerini katlettirmek için açılan ihale iptal edilirken, Bakanlık’ın onlarca ildeki yüzlerce kızıl geyik, çengel boynuzlu dağ keçisi ve yaban keçisinin avlattırılması için ihale açtığı ortaya çıktı. Bakanlığa bağlı bölge müdürlükleri, 9 ildeki toplam 140 yaban keçisi, kızıl geyik ve çengel boynuzlu dağ keçisini düzenleyeceği ihalelerle para karşılığında katlettirileceği açıklandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yaban, hayatı, katliam, ihalesi.!,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-03