Haber Detayı
27 Nisan 2019 - Cumartesi 22:20
 
Trafik kurallarını ihlal eden sürücüler daha fazla trafik sigortası ödeyecek.
Bu meseleye gelmeden önce Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? sorusuna kısa bir tanımlama yapmamız gerekirse şayet, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir sigortadır sistemi diyebiliriz.
Yaşam Haberi
Trafik kurallarını ihlal eden sürücüler daha fazla trafik sigortası ödeyecek.

Bu meseleye gelmeden önce Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? sorusuna kısa bir tanımlama yapmamız gerekirse şayet, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir sigortadır sistemi diyebiliriz.

 

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamazlar. Bu sigorta çeşidi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir. Zorunlu trafik sigortası yapıldığı aracın zararını karşılamaz, sadece zarar verdiği diğer aracın zararını karşılar.

 

Zorunlu Trafik Sigortasını Yaptırmamanın Cezaları Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortası olmayan ya da süresi sona ermiş araçlar görüldükleri yerde trafiğe çıkması engellenecek şekilde işlem yapılır (bağlanır). Her araç sahibi zorunlu trafik sigortasını yaptırmak ve sigorta süresi sona ermeden yeniletmekten sorumludur.

 

Zorunlu olan bu sigortayı yaptırmayanların araçları trafik şubelerinin otoparklarına alınır. Yani bir ceza ödeyerek yola devam etmek mümkün değildir. Araç anında trafikten men edilir. Bunun sonrasında aracı geri almak pek kolay değildir. Aracı almak için trafik sigortasının mutlaka yapılması gerekir. Aracın bulunduğu otoparka gidilerek görevli memurlara durum haber verilir. Belgenin tebliğ edilmesi şarttır. Bundan sonra da araç sigortasız olarak trafiğe çıktığı için para cezası ödenir. Aracın otoparkta kaldığı her gün için de otoparka ücret.

 

Zorunlu Trafik Sigortası Limitleri Nedir?

Zorunlu trafik sigortasındaki limitler trafik kazasında oluşacak zararın türüne göre değişir. Herhangi bir can kaybı olması durumunda ölenin yakınlarına verilmesi gereken miktar, yaralanma olması durumunda hastane masrafları için ödenecek miktardan farklıdır. Aynı şekilde sadece maddi hasar olması durumunda da ödenecek rakam farklılık gösterir. Böyle durumlarda ödenecek miktar her sene değişmekte ve böylece her sene ödenecek primlerde de değişiklik olmaktadır.

 

Şimdi gelelim ''Zorunlu trafik sigortasında prim belirleme usullerine yeni bir hüküm eklendi.'' meselesine.!

 

Bu hükme göre, trafik cezası yiyen araç sahipleri daha çok sigorta primi ödeyecek.

Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte hayata geçirilen yeni uygulamaya göre, araç sahiplerinin ehliyetlerine yazılmış olan ceza puanları ve sürücü belgelerinin ellerinden alınması gibi durumlar sigorta priminin belirlenmesinde önemli rol oynayacak.

 

Resmi Gazete'de yer alan yönetmelik değişiklik kararı ise şöyle: “4/7/2007 tarihli ve 26582 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir. (7) Risk değerlendirmesinde esas alınabilecek trafik kuralı ihlaller sonucu sürücülere uygulanan ceza puanları ile sürücü belgelerine el konulma süresi ve nedenleri sigorta priminin tespitinde kullanılabilir.”

 

İki cümle ve tek paragrafta izah edildiği üzere hiç ceza yememiş araç sahipleri ile çok kez caza yemiş araç sahipleri arasında yüzde 50'ye varan trafik sigortası fiyat farkının oluşabileceği belirtiliyor.

 

Öyleyse gelin şimdi 2019 yılı içerisinde trafik cezalarına bir göz atalım;

Hız sınırını aşma cezası

Yeni zamlarla hız sınırını aşmanın cezası da daha ağır oldu. Hız sınırı aşma cezası için belirlenen rakamlar şöyle:

Hız sınırını 10-30 aşanlara verilen ceza miktarı: 235 TL

Hız Sınırını 30-50 aşanlara verilen ceza miktarı: 488 TL

Hız Sınırını 50 aşanlara verilen ceza miktarı: 2000 TL

Hız sınırını 1 yıl içinde 5 kez ihlal edenlerin ehliyetine 1 yıl süre ile el konulma cezası getirildi. Tekrarında ehliyetleri iptal edilme yoluna gidilecek.

 

Çakar Lamba ve Siren Kullanımı Cezası

Son dönemde usulsüz çakar lamba ve siren kullananları haber bültenlerinde sıklıkla görüyorduk.  Bu konuda verilen ceza rakamı da 2 bin TL. Söz konusu aracı kullanan kişi araç sahibi değilse bu kişi için ehliyete el konulması da söz konusu. 

 

Çevreyi Rahatsız Edecek Teknik Değişiklikler Cezası

Aşırı derecede ve gereksiz kornaya basmak, aracının egzoz sistemini değiştirerek “egzozu bağırtmak”, otomobil için uygun olmayan yüksek ses çıkışlı ses sistemi kullanarak çevreyi rahatsız etmek… Bunları hemen hepimiz özellikle de şehir merkezinde yaşayanlar sıklıkla görüyor. Yeni trafik zamları ile onları da kapsayan bir düzenleme var.

 

Araçta çevreyi rahatsız edecek şekilde teknik değişiklik yapanlara bin 2 TL ceza kesilmesi kanunlaştı.

 

Drift Atma Cezası

Drift yapmak çok eğlenceli olabilir. Ama bunun için açık alan ya da pist kullanmak gerekir. Şehir içinde bu tarz eylemler, çok tehlikeli kazalara neden olabiliyor. Spin veya drift atanlar ise 5 bin 10 TL ceza söz konusu. 

 

Cep Telefonu Kullanma Cezası

Trafikte hele de ağır aksak akan İstanbul trafiğinde cep telefonuna bakmadan ilerleyen var mı?

 

Mesajlarını okuyanlar, telefonla konuşanlar hatta video izleyenler…

 

Araç kullanırken cep telefonu kullananlar ödemesi gereken ceza miktarı 235TL. ancak hep birlikte şahit olmaktayız ki, yollarda, hele ki, ağır aksak giden trafikte bu alışkanlıklarını sürdüren milyonlarca sürücü söz konusu. Trafik polisi gördüğü halde bu konuyla ilgilenmediğine şahit olmaktayız ki, zaten kendileri de böyle bir alışkanlıktan vazgeçemediklerine şahit olmaktayız, oysa örnek olması gerekenler kendileridir.

 

Bazen gerçekten farkında olmadan yani istemeden bazen de bile isteye kırmızı ışıkta geçiliyor. Peki, yeni trafik para cezası zamları ile kırmızı ışıkta geçmenin bedeli ne?

 

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası

Yılda üç kez kırmızı ışık ihlaline ehliyete 30 gün el konulması söz konusu.

Yılda üç kez kırmızı ışık ihlalini tekrarlayanların ehliyetine 45 gün süreyle el konulması söz konusu.

 

Yine yılda 3 kez kırmızı ışık ihlalini 3 kez tekrarlayanların ehliyetlerine bu sefer 60 gün süreyle el konulması söz konusu.

 

Emniyet/Sol Şerit İhlali Cezası

Trafiğe saygılı kamyon ve tır şoförleri çok. Ama otoyolda terör estirenler de var. Yeni düzenlemede hatırları kalmasın diye onlar da düşünülmüş.

 

Kamyon ve Tır emniyet şeridi ihlali: 488 TL

Sol şeridi sürekli işgal eden kamyon ve çekiciler için kesilen ceza miktarı: 2000 TL

 

Araç Muayenesi Yaptırmama Cezası

Araç muayene süresini geçirmemeye çalışın. Çünkü artık muayene süresi geçtiğinde ödeyeceğiniz ceza rakamı epey yüksek.

 

Araç muayenesini yaptırmayanlara kesilen ceza: 235 TL

Ehliyetsiz raporuna rağmen trafiğe çıkanlara kesilen ceza miktarı: 488 TL

 

Trafik cezalarına zam geldi. Zaten 2019 trafik cezaları zamlı olarak hazırlanmıştı. Şimdi, henüz yıl bitmeden yeni bir yasa kapsamında rakamlar revize edildi. Daha güvenli bir trafik için daha fazla yaptırım sağlamayı amaçlayan ceza rakamları, trafikte dikkatli olmayı gerektiriyor.

 

2019 Trafik Cezaları

Ehliyetsiz araç kullanma: 2018 TL

Ruhsatsız araç kullanma: 108 TL

Aracın muayene süresini geçirme: 108 TL

Kırmızı ışıkta geçme: 235 TL

Trafik işaretlerine uymama: 108 TL

Hız sınırını 30’dan fazla aşmak: 488 TL

Yasak yerden dönme: 108 TL

Hatalı Sollama: 235 TL

Takip mesafesini ihlal: 108 TL

Engelli yerine park etme: 216 TL

Radar yeri belirleyen cihaz kullanma cezası: 3042 TL

Uyuşturucu kullanarak arac kullanma cezası: 5167 TL

Hususi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanma cezası: 1002-1256-2018 TL

Hususi otomobil dışında kalan diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanmak: 1002 TL

Hususi otomobil dışında kalan diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanmak: 1256 TL

Hususi otomobil dışında kalan diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanmak: 2018 TL

Tescilli aracı plakasız olarak kullanmak: 2018 TL

Sahte plaka kullanmak: 5942 TL

Alkolmetreye üflemeyi kabul etmeme: 2.869 TL

Yetkisi olmamasına rağmen plaka basma: 11.885 TL

Taksimetre bulundurmamak: 488 TL

Taksimetreyi bozuk olarak kullanmak: 7623 TL

 

Yukarıdan aşağı dilimizin döndüğünce sizlere durumu izaha çalıştık. İşin özü şu ki, Trafik sigortasına trafik cezaları bahanesi ile yapılan değişiklik resmi kanaldan tam bir soygun stratejisidir. Evet yanlış anlamadınız, ''Trafik sigortasına trafik cezaları bahanesi ile yapılan değişiklik resmi kanaldan tam bir soygun'' stratejisidir bu.

 

Biliyorum, şimdi ''nasıl yani?'' diyeceksiniz.

 

İzah edelim; MTV, OTOBAN VE KÖPRÜ PARALARINI izah etmeye gerek yok sanırım.

 

Trafik cezalarını trafik kazalarını öne sürmek (Haklı bir girişim) kaydı ile  misli ile yükselttiler zaten.

 

Peki yetmedi mi bu, belli ki yetmemiş.

 

Hatırlayanlarınız vardır, daha önce trafik sigortaları ve kasko fiyatları müthiş derecede arttırılmış ve tabiri caizse sigorta şirketleri halkı isyan noktasına getirmiş ve Hükümet bu durumu iyileştirmek için bir çaba içine girmişti.

 

Belli ki, sigorta şirketleri ikna olmamış ve buna uydurulacak iyi bir kılıf düşünülmüş.

 

Sanırım ne olabilir diye sormazsınız öyle değil mi?

 

İşin özü sömürü sisteminin hakim olduğu sistemlerde her seferinde soygun için mutlak bir bahane mutlaka bulunur, bu bahane ise trafik kazalarını en aza indirme bahanesiyle çok iyi uydurulmuş bir kılıf.!!  

İlyas YILDIZ

 

    

Kaynak: Editör:
Etiketler: Trafik, kurallarını, ihlal, eden, sürücüler, daha, fazla, trafik, sigortası, ödeyecek., , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-03