Haber Detayı
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 12:58
 
Tarihi Göksu Deresi kimyasal, biyolojik atıklarla zehirleniyor.
Turizm kenti olma yolunda sözde önemli adımların atıldığı Beykoz’da çocukluğumuzun tarihi Göksu Deresi salınan kimyasal atıkların yanı sıra fosseptik bağlantıları ile zehirlenirken, dere kenarında ki çürümeye terk edilmiş batık tekneler bu kirliliği kat be kat arttırıyor..
Çevre & Bilim Haberi
Tarihi Göksu Deresi kimyasal, biyolojik atıklarla zehirleniyor.

İstanbul’un önemli su kaynakları arasında yer alan Elmalı Barajı'ndan beslenen tarihi Göksu Deresi, yok olma tehlikesi ile baş başa bırakılmış durumda. Turizm kenti olma yolunda sözde önemli adımların atıldığı Beykoz’da yıllardır halkın ve STK’ların onlarca tepkisine rağmen tarihi derenin zehirlenmesi bir türlü engellenemiyor.

 

İSKİ’nin tarihi Göksu Deresi üzerine kurulu 2 tane barajı mevcut. Geçtiğimiz yıllarda Elmalı Barajında ki bakım çalışmalarından dolayı Göksu Deresi’nin suları çekilmiş, daha sonra ki günlerde de tarihi dereye çamur ve balçık salınmıştı. Yaşanan bu olayların ardından derede yaşayan canlılar ve bitki örtüsü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

 

Yıllardır İSKİ gerek yetkililerine yapılan şikayetlerin dikkate alınmadığını belirten çevre sakinleri Tarihi Göksu Deresi’nin bu günlerde yine tehlike ile karşı karşıya kaldığını söylüyor. Barajda bulunan dinlendirme tatlı su havuzlarında çamurlu suyu ayrıştırmak için kullanılan alüminyum sülfatın arıtılmadan tarihi Göksu Deresine salındığı iddialar arasında. İçme ve atık su arıtma tesislerinde kimyasal madde olarak kullanılan alüminyum sülfatın yanı sıra dere boyunca var olan yerleşim alanlarından sızan atıkların da  Göksu Deresine zarar verdiği belirtiliyor.

 

Ayrıca Tarihi Göksu Deresi üzerinde bazı teknelerin batık halde dere kenarında durmasının da ayrı bir tehlike oluşturduğuna dikkat çekildi. Mahalle sakinleri yetkililerin bir an önce dereyi koruma altına almasını ve çevre kirliliğine neden olan batık tekneler konusunda harekete geçmesini istiyor.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarihi, Göksu, Deresi, kimyasal,, biyolojik, atıklarla, zehirleniyor.,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-1