Haber Detayı
05 Aralık 2020 - Cumartesi 12:04
 
Mikolog Barutçiyan uyardı: Bazı mantarlar son yemeğiniz olabilir!
Çevre & Bilim Haberi
Mikolog Barutçiyan uyardı: Bazı mantarlar son yemeğiniz olabilir!

Türkiyeʹnin önde gelen mantar uzmanlarından mikolog Jilber Barutçiyan, vatandaşları zehirleyici etkisi olan mantarlara karşı uyardı. Zehirli mantarların hiçbirinin panzehrinin bulunmadığını ifade eden Barutçiyan, yenilebilir mantarların bilimsel olarak kanıtlanmış ve tanımlanmış olması gerektiğini söyledi. Mantar çeşitliliği için oldukça elverişli olan ülkemizde mantar toplayıcılığı özellikle köylüler ve doğa meraklıları için oldukça yaygın bir alışkanlık. Bilinçsiz bir şekilde toplanan ve tüketilen mantarlar ise bazen ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. 

ˮTürkiyeʹde 30 bin üzerinde mantar çeşidi varˮ

Türkiyeʹde 30 bin çeşidin üzerinde mantar olduğunu söyleyen mikolog Jilber Barutçiyan, ˮTürkiye kendi kuşağındaki ülkelere göre çok zengin bir mantar ülkesi. Hem üç iklim kuşağına sahiptir hem de biyolojik çeşitliliğimiz oldukça fazladır. Türkiyeʹde çıplak gözle görülebilecek 30 binin üzerinde mantar var. Bunların arasında çok değerli mantarlar olduğu gibi öldüren, zehirli, yenilen yenilmeyen pek çok mantar türümüz var. En önemli grup öldürenler grubudur. En ufak bir sindirim sorunu yaşatan tüm mantarlara zehirli mantar deriz. Yenen mantarlar grubu ise 30 bin tür içinde küçük bir grupturˮ dedi.

 

ˮYenilebilir ve yenilemeyen mantarları ayırt edebilecek püf noktası yokˮ

Halk arasında bilinen yaygın inanışların ölümcül sonuçlar doğurabileceğinin altını çizen Barutçiyan, ˮMaalesef yenilebilen ve yenilemeyen mantarları birbirinden ayırt etmek için hiçbir teknik, metot, kısa yol ya da püf noktası yoktur. Yemek isteyenler mantarları bilimsel bir netlikle tanımlayacaklar. Güncel bir kaynaktan mantarın yenilebildiğini kontrol edecekler. 60ʹlı 70ʹli yıllarda yenilebilir denilen bazı türlerin zehirli ve hatta öldürücü olduğu bilimsel olarak kanıtlandı. Bu yüzden son çalışmalara bakılması lazım. Halk arasında pek çok yanlış inanış dolaşmakta. ʹBeyaz mantar yenebilir, ağaçlarda çıkan mantarlar zehirsizdir, sütü akan mantarlar yenirʹ gibi yaygın yanlış inanışlar var. ʹYaşlılar bilirʹ derler ben pek çok yaşlının mantar zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybettiğini gördüm. O yüzden bu bilim, bilmediğiniz mantarları lütfen yemeyinˮ diye konuştu.

 

ˮKöygöçüren mantarının panzehiri yokˮ

Yenilen son yemeğin mantar olmaması için uyarılarda bulunan Barutçiyan, ˮDünyada mantar ölümlerinden baş sorumlu mantar Amanita Phalloidesʹdır. Türkçe ismi de çok manidar olarak Köygöçüren mantarıdır. Köygöçüren mantarı çok zahmetli bir ölüme yol açar. Ertesi gün öldürmez. İlk 24-48 saat belirti vermez.Zehirlenme işaretleri ilk başladığı andan sonra bir hafta 10 gün sonra gerçekleşir. Panzehiri yoktur. Tıp sadece destek tedaviler uygular. Bu mantar Türkiye genelinde çok yaygındır. Görüntüsü çok güzeldir. Aldığım bilgilere göre tadı da çok güzelmiş ama unutmamak gerekir ki bazı mantarlar son yemeğiniz olabilirˮ ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Mikolog, Barutçiyan, uyardı:, Bazı, mantarlar, son, yemeğiniz, olabilir!,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-1