Haber Detayı
09 Haziran 2020 - Salı 06:21
 
İstanbul Adalet Sarayıʹna sosyal mesafe uyarısı için asılan cinsiyetçi afişler tepki çekti
Adalet Haberi
İstanbul Adalet Sarayıʹna sosyal mesafe uyarısı için asılan cinsiyetçi afişler tepki çekti

İstanbul Adalet Sarayıʹnda sosyal mesafe kurallarına uyulması için asılan cinsiyetçi afişler sosyal medyada tepkiye neden oldu.İstanbul Adalet Sarayıʹnda sosyal mesafe uyarısı için afişler asıldı. Asılan afişlerde, erkek bireylerin bacaklarını yayarak oturması, kadın bireylerin ise ürkek ve utangaç bir şekilde simgelenmesi sosyal medyada başta kadın avukatlar olmak üzere birçok kişinin tepkisine neden oldu. 

 

Avukat Kübra Ekmen, Twitterdan yaptığı paylaşımda Adalet Bakanlığıʹnı etiketleyerek, afişlerin derhal toplatılmasını istedi. Ekmen, ˮAdliyelerde böyle afişler asıldığından haberiniz var mi? @adalet_bakanlik Toplumsal cinsiyet eşitliği konusu sizi ilgilendirmiyor mu yoksa?! Kadınların ürkek ve utangaç; erkeklerin de özgüvenli işgalciler olarak grafikleştirilmesini kabul etmiyoruz! Bu afişler derhal toplatılsın!ˮ ifadelerini kullandı. 

 

Feminist Avukatlar da afişlere tepki göstererek, ˮÇağlayandaki adliyenin duvarına asılan afiş.Çizenin de, asılması için onay verenin de kadın diyince aklına erkeklerle yanyana geldiğinde utangaç, rahatsız, ürkek biri geliyor belli. Herifler de özgüvenle yayılmışta yayılmış. Bacaklarınızı da, afişlerinizi de toplayın densizler!ˮ dedi.  

 

Kadın Savunması da Twştterʹdan yaptığı paylaşımda, ˮGüvenli mesafe çağrısında değil ama; erkeklere ˮbacağınızı 1,5 metre açıp kadınların alanını işgal etmeyin!ˮ çağrısı için kullanılabilir bu görsel. Fiziksel mesafeniz 1,5 metre olsun, iki diziniz arasındaki mesafe değil!ˮ ifadelerini kullandı. 

 

     

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: İstanbul, Adalet, Sarayıʹna, sosyal, mesafe, uyarısı, için, asılan, cinsiyetçi, afişler, tepki, çekti,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-03