Haber Detayı
03 Ocak 2021 - Pazar 17:24
 
İnsanları Corona' mı öldürüyor yoksa korku mu?
Düşündüren Yazılar Haberi
İnsanları Corona' mı öldürüyor yoksa korku mu?

Yazarının kim olduğunu bilmiyorum ancak Sahih Sünnet adlı bir sayfadan alıntılayarak size sunduğum bu yazıda Coronavirüs Covid-19 ile alakalı yazılanları okuduğunuzda inanıyorum ki sizlerinde aklınızda bazı soru işaretleri oluşacaktır, buyurun, işte o yazı;

 

KORKU VE CORONA-19

 

İbn-i Sinan'ın yaptığı rivayet edilen bir deney gereksiz vehim türünden korku ve kaygının, canlıları olumsuz anlamda nasıl etkilediğini, canlı doğasında ne kadar büyük yıkımlara yol açtığını, hem psikolojik hem de fiziksel açıdan canlıları nasıl yıprattığını göstermesi bakımından önemlidir.

 

Şöyle ki: İbn-i Sina aynı yerde, aynı koşullarda, aynı yaşta, aynı kiloda, aynı boyda ve aynı özelliklerde iki kuzuyu bakıma alır.

 

Bu kuzulara aynı miktarda, aynı saatte, aynı kaloriyi taşıyan yiyeceği verir.

 

Ne var ki kuzulardan birinin yanı başında ve kuzunun sürekli görebileceği bir yerde ve mesafede tutulan bir kafes içine de bir kurt yerleştirir.

 

Doğal olarak her daim yanı başındaki kafeste bulunan kurdu gören kuzu aynı koşullarda ve aynı besinleri almasına rağmen  aylar sonra bile bir türlü semirip kilo almazken diğer kuzu bayağı sağlıklı ve besili bir duruma gelmiştir.

 

Benzer şekilde bu toplumda yaşayan bireyler de tıpkı bu kuzu örneğinde olduğu gibi kurt gibi sürekli gündemde tutulan Corona-19 korkusuyla ruhen çöküntü yaşayacak ve bu şekilde ölüp gidecekler sanırım.

 

Açıkçası bu toplumu Corona-19 değil topluma bilinçli bir biçimde korku pompalayan basın yayın organları, bilim adamları ve yöneticiler perişan edip öldürecek gibi bir his var içimde..

 

Sürekli Corona korkusunu  gündemde tutarak halk sağlığını koruyalım derken toplumun hemen tüm kesimlerinin gereksiz korku nedeniyle maruz kaldığı psikolojik yıkıntı, yılgınlık, umutsuzluk ve hareketsizlik gibi sorunların toplumu ne kadar derinden etkilediğini biliyor musunuz?

 

Bu korku insanların ruh dünyalarında tamiri zor hasarlara yol açmakta, psikolojik travmalara sebep olmaktadır, ekonomileri yerle bir etmekte ve böylece aileleri de yıkmaktadır.

 

Ne var ki hastalıkla mücadele edelim, hastalığı yenelim derken toplumu bir başka açıdan hasta etmek akıllıca bir durum değildir.

 

Ben inanıyorum ki  kendilerine Corona-19 teşhisi konulan çoğu insan şayet ölüyorsa bu o hastalıktan değil toplumda yaydığı gereksiz korkudan kaynaklanıyor.

 

Dahası aslında Corona-19 yayılmıyor, lakin birileri sürekli gündemde tutarak bu hastalığı etrafa yayıyor. Her gün medyada Corona-19 ile ilgili verilen rakamlar ve yapılan yorumlar psikolojik olarak toplumu yoruyor ve insanları daha hasta olmadan öldürüyor.

 

Ne var ki bu toplumda az da olsa bu tür yapay korkuların girdabına kapılmayıp korkularının efendisi olan ve yaşamında ciddi bir değişikliğe gitmeyen insanlar da yok değildir.

 

Akıllı olmak ve gereksiz korkuların ağında sıkışıp kalmak yerine özgür ruhlu bireyler olup korkularımızın efendisi olalım... Böyle yaparsak bağışıklık sistemimiz daha da güçlü olacak ve vücudumuz harici virüslere karşı doğal korumalı kalacaktır.

 

Korku ve panik nasıl ekonomik hayatı durma noktasına getiriyor ve felç ediyorsa benzer şekilde insan yaşamını mahvedip çekilmez kılar. Korkunun ve paniğin en temel nedeni ise bilinmezlik ve güvensizlik duygusudur.

 

Bize ve toplumumuza hükmeden bu gereksiz korku ve panik durumundan kurtulmanın en kestirme yolu tam bir teslimiyetle Allah'a dayanıp güvenmektir. Nitekim tüm dünya bir araya gelip sana zarar vermek dilese ancak Allah'ın dilediği kadar sana zarar verebilirler. Yine tüm dünya bir araya gelip sana fayda vermek için toplanmış olsalar sana Allah'ın dilediğinden daha fazla fayda veremezler. İşte bu duygu, işte bu inanç sahibine güven aşılar, güç verir ve bilinmezlik karşısında oluşacak korku ve panik havasını yok eder.

 

Bunu ancak Allah'tan sakınan ve yalnızca O'na tevekkül edip dayanan Salih-Mümin kullar başarabilir. Nitekim yüce Allah mealen buyurdu: "De ki: "Allah bizim için ne yazmış ise ancak o bize ulaşır, bizim mevlâmız O’dur. Müminler sadece Allah’a tevekkül etsinler.” (Tevbe, 51)

 

Rivayete göre mübarek Allah elçisi Rasûlullah (sav)  buyurdular: “Kul, başına gelecek bir musîbetin asla şaşırmayacağını, başına gelmeyecek bir musîbetin de asla gelmeyeceğini bilmedikçe imanın hakîkatına ulaşamaz.” (Tirmizî, Kader, 10) Allah akıbetimizi hayretsin...   (24 KASIM 2020)

Kaynak: Editör:
Etiketler: İnsanları, Corona', mı, öldürüyor, yoksa, korku, mu?,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-1