Haber Detayı
15 Haziran 2020 - Pazartesi 21:45
 
HDPʹnin başlattığı ˮdarbeye karşı demokrasi yürüyüşüˮnün hedefi ne?
Politika Haberi
HDPʹnin başlattığı ˮdarbeye karşı demokrasi yürüyüşüˮnün hedefi ne?

Ayşe Sayın HDP, salgın döneminde de partilerine dönük baskı politikalarının sürdürüldüğü gerekçesiyle, aldığı bir dizi eylem kararının ilk ayağını ˮdarbeye karşı demokrasi yürüyüşüˮ adı altında, Türkiyeʹnin iki ucundan; Hakkari ve Edirneʹden başlatılan ve Ankaraʹda sonlanacak yürüyüşle başlattı.

 

HDPʹlilerin koronavirüs salgını nedeniyle az sayıdaki temsilci düzeyindeki katılımlarla gerçekleşen protesto yürüyüşü nedeniyle geniş güvenlik önlemleri alınırken, bazı noktalarda arbede ve gözaltılar yaşandığı bildirildi.  Yürüyüş güzergahındaki birçok il valisi, kent giriş çıkışlarına kısıtlama kararı alırken, İstanbul valiliği ise ek olarak 15 günlük eylem yasağı getirdi.

 

Yürüyüş kararı nasıl alındı?

HDPʹnin, Hakkari ve Edirneʹden Ankaraʹya yürüyüş kararı, parti eşbaşkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancarʹın 1 Haziranʹda ˮHep Birlikte Demokratik Bir Geleceğeˮ başlığıyla hazırlanan yeni dönem siyaset tutum belgesine dayanıyor. Pandemi yasaklarının esnetilmesine paralel olarak, sokağa inme kararı alan HDP yönetimi, 4 Haziranʹda CHPʹli Enis Berberoğluʹnun yanı sıra HDPʹli Leyla Güven ve Musa Farisoğullarıʹnın milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından, ˮDarbeye karşı demokrasi yürüyüşüˮ kararı aldı. .Ancak Türkiyeʹnin bir ucundan bir ucuna fiilen yürüyüş, çok uzun süreceği ve engellemeler de olacağı dikkate alınarak, yürüyüş güzergahındaki illerde eşbaşkanların açıklama yapıp, araçlarla geçişlerin sağlanması planlandı.

 

Yürüyüşün ilk gününde neler yaşandı?

HDPʹnin Hakkari ve Edirneʹden başlatmayı planladığı protesto yürüyüşü için Edirneʹde, gidiş yollarında ve Hakkariʹde, başta HDP il örgütleri olmak üzere il genelinde geniş güvenlik önlemleri alındı.HDP kaynaklarının verdiği bilgiye göre Hakkariʹde yürüyüş öncesinde güvenlik güçleri ile yürütülen uzun müzakereler sonunda Sancar, il örgütü binasından partililere seslendi.

 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancarʹın açıklama yapacağı il binasının bulunduğu sokağın girişleri polis tarafından tutuldu. Güvenlik gerekçesiyle, fiilen şehir içinde yürüyüş yapılmadı.

 

Sancar: Adalet için yürüyoruz

Hakkari İl binasında partililere seslenen HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar, iktidarın milletvekilliklerini düşürerek ve belediyelere kayyum atayarak, hukuk tanımazlığını ortaya koyduğunu söyledi. İktidarın yargıyı, muhalefeti tasfiye etmek için kullandığını savunan Sancar, bu durumun adaleti yok ettiğini ifade etti:

ˮBu yürüyüşümüz adalet içindir. Yargıyı muhalefeti tasfiye etmek için kullanan iktidar, adalete yelteniyor. Bir toplumu çürütebilecek, siyaseten, ahlaken çürütebilecek en önemli şey adaleti yok etmektir. Biz adalet için buradayız. Biz adalet için yürüyoruz. Biz haksız yere hukuksuzca milletvekillikleri düşürülen Leyla Güven, Musa Farisoğulları, Enis Berberoğlu için yürüyoruz. Hapiste tutulan bütün gazeteciler ve aydınlar için yürüyoruz. (...) Kürt sorunu bombalarla, tankla, şiddetle çözülmez. Hapisle çözülmez. Bunu deneyen bütün iktidarlar tarihin çöplüğündedir. Atılan her bomba, sıkılan her mermi, bu ülkede yaraları derinleştirir, barışı uzaklaştırır, halkın ekmeğini küçültür, işini elinden alır.  ˮSancarʹın ve beraberindekilerin, konuşmanın ardından, yürüyüş güzergahındaki illerden Vanʹa hareket ettiği bildirildi. 

Silivriʹde gözaltı

Pervin Buldan ve beraberindeki milletvekilleri ile bazı partililer de İstanbulʹdan Edirneʹye geçerken, polisle partililer arasında Silivri çıkışında arbede ve gözaltılar yaşandığı bildirildi. HDP Genel Merkeziʹnden yapılan açıklamaya göre en az bazıları parti il ve ilçe örgütlerinden en az 10 kişi gözaltına alındı. HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, burada yaptığı açıklamada, müdahalelere karşın, yürüyüş kararından geri adım atmayacaklarını söyledi. Birçok kentte, giriş ve çıkışların yasaklandığını belirten Buldan şu görüşleri dile getirdi:

ˮEdirneʹde milyonların temsilcisi var. Edirne başta olmak üzere, birçok cezaevinde milyonların temsil ettikleri milletvekili ve belediye eşbaşkanları var. İşte bu gün bu darbeye karşı demokratik yürüyüş, başta Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olmak üzere cezaevlerinde olan tüm arkadaşlarımıza yönelik demokratik yürüyüştür. Haksız bir şekilde tutuklananlara ilişkindir. ˮBarıştan, demokrasiden, Demirtaşʹtan, Yüksekdağʹdan bu kadar korkulmaz. Onlar milyonların iradesidir. Bu yürüyüş aynı zamanda Osman Kavala içindir. Bu ülkeye barış, özgürlükler, demokrasi gelene kadar bu yürüyüş devam edecektir. Pervin Buldan, yaptığı bu açıklamanın ardından beraberindeki heyetle birlikte Edirne Cezaeviʹnde hareket etti. 

 

Yürüyüş ne zaman sona erecek?

HDP yönetiminin, ˮEdirneʹde darbeye, Hakkariʹde çözüme işaret edeceğizˮ söylemiyle bugün başlattığı yürüyüşün, 20 Haziranʹda Ankaraʹda tamamlanması planlandı. Buna göre Hakkariʹden yürüyüşü başlatan Sancar başkanlığındaki heyet bir engelleme olmazsa, Van, Diyarbakır, Adana güzergahından geçerek, 19 Haziranʹda Ankaraʹda olacak. Pervin Buldan başkanlığında Edirneʹden yürüyüşü başlatan heyet ise ilk olarak İstanbulʹa geçerek, 16-19 Haziran tarihleri arasında İstanbulʹda sivil toplum örgütleri ve halkla buluşmalar gerçekleştirdikten sonra, 20 Haziranʹda Ankaraʹda Hakkari ekibi ile buluşulacak. Buldan ve Sancarʹın, yürüyüşe katılanlarla birlikte aynı gün kamuoyuna açıklama yapması planlanıyor.

 

HDP Grup Başkanvekili Oluç: Yürüyüş faaliyetlerin ilk etabı HDP 20 Haziranʹda yürüyüş eylemini sonlandıracak olsa da yaz ayları boyunca, yeni eylemleri de devreye sokmayı planlanıyor. Yürüyüşün Edirne ayağına katılan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, yaz ayları boyunca uygulamak üzere 3 aşamalı faaliyet planladıklarını belirterek, yürüyüşün tamamlanmasının ardından diğer aşamaların devreye sokulacağını bildirdi. 3 ismin milletvekilliklerinin düşürülmesi nedeniyle yürüyüşü öne çektiklerini belirten Oluç, eylemlerin amacını şöyle anlattı:

ˮAma esas meselemiz şudur; Türkiyeʹde hukuk, adalet, demokrasi özgürlükler açısından çok sıkıntılı bir dönem yaşıyor. Anayasaʹnın işlemediğini, milletvekilliklerinin düşürülmesinde de gördük, kayyım atamalarında da bunu görüyoruz. Seçme-seçilme hakkının ciddi şekilde kısıtlanmaya ve yok edilmeye çalışıldığı bir dönem yaşıyoruz. Biz o nedenle bunun karşısında toplumsal ve siyasal muhalefetin bütün Türkiye için demokrasi özgürlükler hukukun üstünlüğü adalet konularında bir tutum alması gerektiğini düşünüyoruz. Biz ilk adımı attık bu yürüyüşle. Ayın başında 9 maddelik bir deklarasyon açıklamıştık. Toplumsal ve siyasal muhalefetin asgari demokrasi talepleri zemininde buluşması için çalışmaları sürdüreceğiz, aslında bir demokrasi ittifakını hedefliyoruz.

 

ˮSalgın önlemlerini uyguluyoruzˮ

Saruhan Oluç, pandemi koşullarını da dikkate alarak yürüyüşe diğer siyasi partiler ya da sivil toplum kuruluşlarını davet etmediklerini belirterek, ˮPandemi koşullarında bu çok da uygun değildi. Biz mümkün olduğunca maskeler takarak, mesafeyi koruyarak temsili heyetlerle bu yürüyüşü yapıyoruz. Sağlık açısından tehlike yaratacak bir ortam yaratmak istemiyoruz. Onun için de kitlesel etkinlikler yerine daha çok parti yöneticileri düzeyinde bir katılımı daha doğru buldukˮ diye konuştu.

 

İstanbul ve Ankara valiliklerinden eylem yasağı

HDPʹnin yürüyüş kararı almasının ardından yürüyüş güzergahındaki Bursa, Adana, Bitlis, Hakkari, Kırklareli, Edirne, Kocaeli, Sakarya, Van ve Tekirdağ illerinde şehir giriş çıkışları kısıtlanmıştı. HDPʹnin yarından (salı günü) itibaren 3 gün boyunca, sivil toplum örgütleri ve halkla buluşma etkinlikleri yapacağını duyurduğu İstanbulʹda da İl Valiliği, il Hıfzısıhha Meclisi kararı doğrultusunda, Haziran ayı sonuna kadar 15 gün boyunca kentte eylem yapılmasını ve başka şehirlerden eylem yapmak için gelenlerin giriş çıkışını yasakladı. Karara gerekçe olarak sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve sendikalara yapılması olası ziyaretlerde sosyal mesafe kuralına uygun olarak hareket edilmesinin sağlanması gösterilirken, siyasi partilerin yalnızca parti binaları içinde veya önünde 50 kişiyi geçmeyecek katılımcı ile ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak açıklama yapabileceği vurgulandı. Valilik kararında, ˮolası provokatif eylemlerin ve salgın hastalığın yayılmasını önlemek amacıylaˮ kente giriş çıkışların kısıtlandığı, başka illerden eylem için gelenlere izin verilmeyeceği vurgulandı. Bahçeliʹden tepki: 

Dayatma ve provokasyon

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise HDPʹnin başlattığı yürüyüşe tepki gösterdi. Milletvekilliği düşürülen isimleri ˮmilitanˮ olarak nitelendiren Bahçeli, HDPʹyi başlattığı protesto yürüyüşü ile ˮdayatma ve provokasyon iklimi yaratmaklaˮ suçladı. Bahçeli şu görüşleri dile getirdi:

ˮBugün itibariyle ülkemizin farklı noktalarından protesto yürüyüşü başlatan HDPʹlilerin ve lekeli destekçilerinin ateşle oynadıkları, yangına körükle gittikleri çok açıktır. Bu terörist komplosunu ʹDarbeye karşı demokrasi yürüyüşüʹ adıyla maskeleme çabası ise boşuna bir gayret, bir başka ifadeyle hukuk ve ahlak dışı bir tezgâhtır. Yeni bir 6-7 Ekim hıyanetinin düşünü kuranlar, sokakların izbeliklerinden yeni bir Gezi karanlığı çıkarmayı düşünenler bilsinler ki acıklı durumlara düşeceklerdir. İç barış ve huzur ortamımızı sabote etmeye, milletimizin birlik ve dirliğini sarsıp sakatlamaya kalkışanlar layık oldukları muamelelere misliyle katlanmak durumunda kalacaklardır.(...) Bizim merakımız, milletvekilliği düşen HDPʹlilere haksızlık ve hukuksuzluk yapıldığını iddia eden CHP Genel Başkanıʹnın da bulduğu ilk fırsatta terör yürüyüşüne katılıp katılmayacağı meselesidir.ˮ 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: HDPʹnin, başlattığı, ˮdarbeye, karşı, demokrasi, yürüyüşüˮnün, hedefi, ne?,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-1