Haber Detayı
15 Haziran 2020 - Pazartesi 21:45
 
HDP’den İstanbul Valiliğiʹnin eylem yasağı kararına tepki.
- Haberi
HDP’den İstanbul Valiliğiʹnin eylem yasağı kararına tepki.

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, partisinin Hakkari ve Edirne’den başlattığı “Demokrasi Yürüyüşü”nün başlattığı gün İstanbulʹda yürüyüş ve eylemlerin yasaklanması kararı hakkında “İstanbul Valiliği pandemi fırsatçılığının arkasına sığınmasın. AVM’lere pandemi yok da bize mi var?” açıklamasını yaptı.

 

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran , HDP’nin CHPʹli Enis Berberoğluʹnun yanı sıra HDPʹli Leyla Güven ve Musa Farisoğullarıʹnın milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından başlattığı ˮDarbeye karşı demokrasi yürüyüşüˮ batı ayağı için İstanbul Valiliği’nin “Pandemi nedeniyle izin verilmeyecektir” açıklamasını RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postasıʹnda yorumladı.

 

Acar Başaran, “İstanbul Valiliği pandemi fırsatçılığının arkasına sığınmasın. AVM’lere pandemi yok da bize mi var?” dedi. HDP’li isimlerle birlikte Edirne’den Silivri’ye gelen Milletvekili Ayşe Acar Başaran İstanbul Valiliği’nin yasağına rağmen İstanbul’a yürüyecekleri mesajını verdi:

ʹʹBen Silivri’deyim, burada bir müdahale oldu ama yürüyüşümüze devam ettik. Yürüyüşümüze yarın İstanbul’da devam edeceğiz. AVM’ler açıkken pandemi problemi yok. Sınırlı sayıda insanlar açıklama yapmak istediği zaman burada saldırıya uğrarken, gözaltına alınırken fiziki mesafeyi ortadan kaldırırken, insanları ters kelepçeyle gözaltına alırken pandemi yok. Biz zaten virüsü dikkate alarak tedbirlerimizi alıyoruz. Pandemi ile ilgili bir rahatsızlık ya da tedbir sıkıntısı varsa bence İstanbul Valiliğinin daha acil yapması gereken işler var, mesela AVM’leri kapatması, çalışan fabrikaları durdurması gibi. Bunlar hep bahane, her dönem farklı bir bahane ortaya çıkıyor. Şu an parça parça her birimiz farklı yerlerde İstanbul’dayız. Alınmama gibi şeyi söylerler ama çok da bunu gerçekleştiremezler. Bugün de Edirne için aynı şeyi söylemişlerdi. İnsanların kendi ifade özgürlüğü hakkı varsa eğer bu engellenemez. İstanbul Valiliği Pandemi fırsatçılığının arkasına sığınmasın. Eğer gerçekten tedbir istiyorsa sokaklardaki insanlara bakıp tespitini yapabilir.” 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: HDP’den, İstanbul, Valiliğiʹnin, eylem, yasağı, kararına, tepki.,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-03