Haber Detayı
08 Nisan 2020 - Çarşamba 17:23
 
Erbaş: Fahrettin Kocaʹya isimler verdim
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Covid-19 ile mücadele kapsamında ramazanda kılınacak teravih namazlarına ilişkin olarak “Camilerde cemaatle namaza verilen ara, ramazan ayında da dahil olmak üzere salgın tehlikesine karşı alınan tedbirler devam ettiği müddetçe uygulanacak.” dedi.
Yaşam Haberi
Erbaş: Fahrettin Kocaʹya isimler verdim

Tüm ailelere evlerini mescide dönüştürmesi çağrısında bulunan Erbaş şöyle konuştu: “Camilerde cemaatle namaza verilen ara ramazan ayında da dahil olmak üzere salgın tehlikesine karşı alınan tedbirler devam ettiği müddetçe uygulanacak. Bu süreçte evlerimizi mescit haline getirelim. İbadetlerimize riayet edelim. Evlerimizde eşimiz ve çocuklarımızla teravihlerimizi kılalım. Evde yaşayanlar içerisinden bir karantina yoksa namazlarımızı cemaatle kılalım.

 

”Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile telefon görüşmesi yaptıklarını belirten Erbaş, “Toplum Bilimleri Kurulu” için din psikolojisi ve din sosyolojisi alanındaki bazı uzmanların isimlerini verdiğini anlattı.Toplum Bilimleri Kurulu’nun kurulacağını duyuran Fahrettin Koca gerekçesini şöyle açıklamıştı:

“Toplum olarak hastalığa karşı daha toplumsal ihtiyaçlar ortaya çıktı. Toplum Bilimleri adını verdiğimiz yeni bir kurul oluşturduk. Toplumsal öneriler getirecek, bize hayatı kolaylaştıracak tekliflerde bulunacak. Bu salgınla mücadelede dünyada tektir.”Ali Erbaş, cemaatin din görevlilerinden oluştuğu cuma namazı kılınmasıyla ilgili olarak ise şunları söyledi:“Sağlık çok önemli. Onun için biz 16 Mart itibarıyla bütün camilerimizde bu süreç bitinceye kadar cuma namazlarına ara verdik. O bir hafta içerisinde büyük bir mahzunluk yaşandı. Pek çok insanımızdan şöyle bir talep geldi, ‘Hiç olmazsa temsili olarak ülkemizde bir yerde kılınsın’. Bu topraklarda asırlardan beri hiçbir zaman cuma namazının kılınmadığına şahit olunmadı. Dolayısıyla temsili olarak bir yerde cuma namazının kılındığını milletimiz görsün, televizyon ekranlarından hiç olmazsa hutbeyi dinlesin, düşüncesiyle hüsnüniyet ile başlatmış olduğumuz bir uygulamadır. Hüsnüniyetle alınmış bir karardır ve bu süreç bitinceye kadar bazı değişik camilerde yine sosyal mesafe korunarak ve tedbirler alınarak kılınacaktır.”Erbaş, İslam inancına göre, deprem, yangın, sel ve salgın hastalıklar nedeniyle hayatını kaybedenlerin hükmen şehit olarak kabul edildiğini de belirtti. (AA)

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Erbaş:, Fahrettin, Kocaʹya, isimler, verdim,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-03