Haber Detayı
11 Nisan 2020 - Cumartesi 13:50
 
Cumartesi Anneler; ''Adalet talebimizden vazgeçmiyoruz''
Adalet Haberi
Cumartesi Anneler; ''Adalet talebimizden vazgeçmiyoruz''

Cumartesi Anneleri gözaltında kaybedilen yakınları için 785’nci haftada adalet taleplerini yeniledi. Cumartesi Anneleri açıklamalarını korona virüsü nedeniyle geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi bu hafta yine video mesajla yayınlandı. Bu haftaki açıklamada 12 Eylül Askeri Darbesi’nin ardından, 10 Nisan 1981 tarihinde İstanbul İdealtepe’de bir eve yapılan baskında gözaltına alınan ve kendisinden haber alınamayan 26 yaşındaki Nurettin Yedigöl’ün akıbeti soruldu.

 

‘ADALET TALEBİMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Cumartesi Anneleri bu haftaki basın açıklamalarında şunları söyledi: “Öncelikle COVID-19 salgınının bir an önce kontrol altına alınmasını ve toplumumuzun salgını en az zararla atlatmasını diliyoruz. Bu dileğimizin gerçekleşebilmesi için de iktidarı, tüm ayrımcı uygulamalarına son vererek siyasi çıkar ve hesapları bir kenara bırakmaya, demokratik bir zeminde ve insan haklarını gözeten bir yaklaşımla bu süreci yürütmeye çağırıyoruz. Umuda, iyiliğe ve dayanışmaya ihtiyacımız olan bu günlerde ayrımsız herkesin yaşam hakkının korunması, herkes için adalet ve eşit hakların sağlanması talebimizi yükseltiyoruz.”Cumartesi Anneleri’nden Besna Tosun açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bugün bir kez daha altını çiziyoruz: Nurettin Yedigöl’ün gözaltında kaybedilmesi, 12 Eylül 1980 askeri darbesi döneminde insanlığa karşı suç oluşturacak biçimde, bir devlet politikası dâhilinde işlenmiştir. Bu nedenle evrensel hukuk normlarına göre zamanaşımına tabi tutulamaz. Anayasa Mahkemesi dahil, yargı makamlarının bu tutumu, devletin ulusal ve uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerine aykırıdır. Gözaltında kaybedilişinin 39. yılında Nurettin Yedigöl dosyasında etkili bir yargı faaliyeti yürütülmesi, Nurettin Yedigöl’ün akıbetinin açığa çıkartılması, onu kaybedenler üzerindeki cezasızlığa son verilmesi için adli ve siyasi makamları göreve çağırıyoruz. Nurettin Yedigöl için, bütün kayıplarımız için hakikat ve adalet talebimizden vazgeçmeyeceğiz. 86 haftadır bize kapatılan kayıplarımızla buluşma mekânımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz.''

 

'39 YILDIR MEZAR ARIYORUZ’

Nurettin Yedigöl’ün kardeşi Muzaffer Yedigöl de bir mesaj paylaştı. Yedigöl, “39 yıldır adalet arayışımız devam ediyor. Bunca yıldır başvurmadığımız kapı kalmadı. 39 yıldır mezar arıyoruz. Ama ne yazık ki devlet bize yanıt vermedi. Tek istediğimiz mezar” dedi.

 

NURETTİN YEDİGÖL KİMDİR?

26 yaşındaki Nurettin Yedigöl, 12 Eylül Askeri Darbesinin ardından, 10 Nisan 1981 tarihinde İstanbul/İdealtepe’de bir eve yapılan baskında gözaltına alındı. Gayrettepe’deki 1. Şube’ye götürüldü. Orada Mete Altan’ın başında bulunduğu işkence timi tarafından sorgulandı, işkenceyle öldürüldü ve bedeni kaybedildi.Yedigöl Ailesi, başta Kenan Evren olmak üzere devletin tüm ilgili birimlerine başvurdu. Çok sayıda kişi Nurettin Yedigöl’ü siyasi şubede gördüklerine dair tanıklık etti. “Şahidiz, işkencede öldürüldü’’ diye ifade verdi. Ancak tüm başvurulara, “Nurettin’in hiç gözaltına alınmadığı” cevabı verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumartesi, Anneler;, ''Adalet, talebimizden, vazgeçmiyoruz'',
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-03