Haber Detayı
08 Nisan 2020 - Çarşamba 16:53
 
Covid-19 için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den önemli çıkış
Dünya Haberi
Covid-19 için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den önemli çıkış

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle her bölgedeki her kişi için mücadele etmeleri gerektiğini söyledi.

 

Putin'in açıklamaları şöyle;

  1. Önümüzdeki iki-üç hafta Rusya'da koronavirüsle Covid-19 ile ilgili mücadelede belirleyici olacak.

 

  1. Bir yorgunluk oluştuğunu anlıyorum zira çoğu kişi için sürekli dört duvar arasında bulunmak sıkıcı ve rahatsız edici bir durum, bunu çok iyi anlıyorum

 

  1. Ekonomiyi durduramayız. Bölgeler arasındaki taşıt trafiğini, yük ve yolcu taşımacılığını kapatamayız, işletmelerin çalışmalarını kitleler halinde kısıtlayamayız. Bunun ne kadar yıkıcı sonuçlara yol açacağını anlamamız gerekiyor.

 

  1. Kendimizden emin bir şekilde, tempolu ve profesyonelce çalışacağız. Bunun için sürdürülebilir makro ekonomik durum, asgari devlet borcu, önceki yıllarda biriken rezervler sayesinde sağlam bir 'güvenlik yastığı', her türlü olası senaryodaki sorunları çözecek kaynaklar da dahil her şeye sahibiz. En nihayetinde, geçmiş yıllardaki krizleri aşarken kazandığımız deneyime de sahibiz.

 

  1. Sağlık sisteminde oluşturulan rezervlerin, ek kapasitelerin tamamının gerekli olmamasını umacağız. Ancak şu anda her bölgedeki her bir kişinin hayatı için mücadele etmeye hazır olmalıyız. Bugün sağlık kuruluşlarındaki durumun iyileştirilmesi, kaynaklarının ve imkânlarının artırılması tüm bölgeler için ortak ve vazgeçilmez görevdir. Bu amaçlar doğrultusunda hastanelerin enfeksiyon birimlerinde ilave özel ve tam donanımlı yatakların tesis edilmesi için 33 milyar rublenin üzerinde kaynak aktarıldı. Ayrıca solunum cihazları, yoğun bakım ekipmanı, ambulans alınması için de yaklaşık 13 milyar ruble tahsis edildi. Tüm bunlar bu ay içinde bölgelere ulaşmaya başlayacak.

 

  1. Doktorlar, hemşireler, sağlık personeli için de özel çalışma koşulları ve artan yük nedeniyle ek ödeme yapılmasını kararlaştırdık. Federal bütçeden bunun için 10 milyar rubleden fazla kaynak ayrıldı ve en kısa sürede bölgelere ulaşacak. İnsanlar, bu ödemeleri zamanında, gecikme olmaksızın almalılar.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Covid-19, için, Rusya, Devlet, Başkanı, Vladimir, Putin'den, önemli, çıkış, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-03