Haber Detayı
29 Mart 2020 - Pazar 17:01
 
Cezaevilerinde görüntülü görüşme uygulamasına başlanıyor
Yaşam Haberi
Cezaevilerinde görüntülü görüşme uygulamasına başlanıyor

Cezaevlerinde görüntülü görüşmeye imkan tanıyan yönetmelik yayımlandı. Yönetmeliğe göre; hükümlüler yakınları ile haftada 30 dakika görüntülü görüşebilecek.

 

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün, cezaevlerinde görüntülü görüşmeyi mümkün kılacak sistem kurulumuna kısa sürede başlayacağı öğrenildi.HaberTürkʹten Fevzi Çakırʹın haberine göre,  ˮCeza ve İnfaz Kurumlarının Yönetimi ve Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmelikˮ Resmî Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı tarafından yürütülecek yönetmelikle 2006ʹda Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan ˮCeza ve İnfaz Kurumlarının Yönetimi ve Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Tüzükˮ yürürlükten kaldırıldı.Tüzük de yer alan hükümler büyük oranda yönetmelikte korunda ancak önemli bir yeni uygulama da hayata geçirildi.

 

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde yer alan mahkumlara görüntülü görüşme imkanı yönetmeliğe girdi. Buna göre; mahkumlar hafta da 30 dakika yakınları ile görüntülü görüşebilecek. Terör örgütü ve çıkar amaçlı suç örgütü üyeleri ise iyi halli olmaları durumunda Cezaevi Gözlem Kurulu’nun kararıyla bu olanaktan yararlandırılabilecek.

 

Görüntülü görüşmeye ilişkin ayrıntılar şöyle: 30 dakika görüşme Görüntülü telefon görüşmesine imkan tanıyan teknik alt yapının kurulu bulunduğu bakanlıkça belirlenen kurumlarda haftalık görüşme süresi 30 dakika olarak uygulanacak. Bu sistem oda veya koğuş içini ya da idarece uygun görülen diğer yerlere kurulabilecek. Haftalık ziyaret hakkını kullanmayan hükümlülerin bir sonraki haftalık telefon görüşme süresine ayrıca 30 dakika ilave edilecek ve bu süre devredilemeyecek.

 

Bu kapsamdaki görüşmeler aynı hafta içerisindeki toplam üç görüşmeyi aşmamak koşuluyla bölünmek suretiyle de yapılabilecek. İlave edilen 30 dakika için 3 görüşme hakkı daha verilecek. Bu görüşmeler sesli ve görüntülü yapılabileceği gibi sadece sesli olarak da yapılabilecek.Terör ve çıkar amaçlı suç örgütü üyeleri görüntülü görüşme ve görüşme sürecinin uzatılmasına ilişkin bu haktan kurumdaki tutum, davranış ve eğitim ve iyileştirme faaliyetlerine katılma gibi durumları göz önünde bulundurularak, İdare ve Gözlem Kurulu tarafından yapılacak, değerlendirmeye göre yararlandırılacak.

 

Terör örgütü yöneticiliği ve suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgüt yöneticiliği suçundan mahkûm olanlar, konuşma süresi haftada 10 dakikayı geçmemek üzere sadece sesli görüşme yapabilecek. Suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgütün yöneticiliğini yapmaya devam eden, bu konuda herhangi bir yöntemle, kurum içi veya dışındaki kişilere talimat veya mesaj veren hükümlülere idare ve gözlem kurulu kararıyla telefon görüşmesi hiçbir şekilde yaptırılmayacak.

 

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan hükümlüler, idare ve gözlem kurulunun uygun gördüğü hâllerde ve 15 günde bir olmak üzere eşi, altsoy ve üstsoyu, kardeşleri ve vasisi ile 10 dakikayı geçmemek üzere sadece sesli görüşebilecek. 

 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Cezaevilerinde, görüntülü, görüşme, uygulamasına, başlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-03