Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 13:09
 
Bilim Kurulu üyesi Taşova: Virüse karşı bu iller daha şanslı - Güncel haberler
Bilim Haberi
Bilim Kurulu üyesi Taşova: Virüse karşı bu iller daha şanslı - Güncel haberler

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü nedeniyle 27 binden fazla insan hayatını kaybetti. Türkiyeʹde ise son rakamlara göre 5 bin 698 kişide virüs tespit edildi.

 

Devlet virüsün yayılmaması için ciddi önlemler alırken Sağlık Bakanlığı tarafından corona virüsü için birçok branştan öğretim üyesinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bilim kurulu da en kritik kararların alınmasında yol gösterici oluyor.

 

Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, yeni tip corona virüsü (Covid-19) hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

 

“SİGARA İÇENLER VE KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT”

Önceki yıllarda dünya geneli yaşanan ‘Sarsʹ ve ‘Mersʹ virüslerine göre corona virüsünün daha hızlı yayıldığına dikkat çeken Taşova, mutasyona uğramış virüsün sigara içen, kronik rahatsızlığı bulunan ve yaşlı olan kişilere daha çok zarar verdiğini söyledi.Vücudun bağışıklık sisteminin virüsü tanımadığını bu nedenle hastalığın hızla yayıldığını dile getiren Taşova, şunları söyledi:

Sigara içenler, ekstra başka bir hastalığı olanlar daha fazla etkilendi. Hipertansiyon daha önceden bu tarz bir hastalıkta risk faktörü olarak alınmıyordu ama bu hastalık ile birlikte önemli bir risk faktörü olarak anılmaya başlandı. Şeker hastalığı da yine aynı şekilde o biraz daha risk faktörüydü önceki hastalıklarda ama bu hastalıkta riski üst seviyelere çıktı. Sigara içenler özellikle böyle oldu.Prof. Dr. Yeşim Taşova. Foto: İHA

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Bilim, Kurulu, üyesi, Taşova:, Virüse, karşı, bu, iller, daha, şanslı, -, Güncel, haberler,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-03