Haber Detayı
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 12:10
 
Beykoz / Riva deresi ölüyor betoncu Murat'ın umurunda değil
Çevre Haberi
Beykoz / Riva deresi ölüyor betoncu Murat'ın umurunda değil

Riva Deresi’nin içler acısı durumu, görenleri hem üzüyor hem de hayrete düşürüyor. Dere rengi fabrika atıklarından dolayı gri-siyah arası korkunç bir renge bürünmüş durumda. Beykoz Aktüel'in haberine göre, normalde kahverengi tonlarında olan derenin rengi kimyasallarla birlikte bu hale geldi. Tek etken de bu değil, kapasitesinin çok üstünde (başka ilçelerin de eklenmesi sonucu) lağım suyunun dereye akıtılmasıyla birlikte derenin kokusu dayanılmaz bir hal almış durumda. Vatandaşlar sitem ediyor fakat seslerini duyan yok.

 

Beykozlu doğaseverler, ‘’Tarım yaparken bu suyu kullanan köy halkının sağlığı tehlike altında, derede yaşayan yüzlerce canlı türünün / habitatının yok olması söz konusu’’ ifadelerini kullandılar..

 

Doğaseverler, ‘’Canlıların çoğu maalesef şimdiden yok olmuş durumda, öyle ki dere kenarındaki ağaçlar günden güne çürüyüp kendiliğinden düşüyor. Eskiden balıkların olduğu, ördeklerin yüzebildiği, kurbağa ve kaplumbağaların bulunduğu, sandallarla gezdiğimiz dere şimdi yaşanmaz durumda! Yanına yaklaşılmıyor. Biz şikayette bulunduk fakat bir kaç kişinin şikayetiyle olacak gibi değil. Birlikten kuvvet doğar. Destek verin, deremizi kurtaralım. Riva Deresi’ni bu pisliğe mahkum etmeyelim’’ diyorlar

 

Bozhane Muhtarı Evren Önal: Ahiret'te ellerimiz yakalarında olacak! 

Bozhane Muhtarı Evren Önal konuyu yetkililere aktardıklarını fakat sonuç alamadıklarından şikayetçi. Muhtar Evren Önal, “Riva Deresi’nde hayvanlar ve bitkiler ölüyor. Derenin mevcut hali insan sağlığını tehdit ediyor. Geleceğimiz artık tehdit altında. Elimizden gelen her şeyi yaptık fakat sonuç alamadık. Hem bire bir hem de yazılı resmi kurumlarla iletişimde bulunduk maalesef ki bu anlamda duyarsız kalındı” dedi.

 

Her geçen gün daha kötü durumda olduklarını belirten Muhtar Evren Önal, “Bizim elimizden artık hiç bir şey gelmiyor, sessiz, ilgisiz kalanların ahret'te ellerimiz yakalarında olacaktır demekten başka hiçbir şey yapamıyoruz'' (Beykoz Aktuel)

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Beykoz, /, Riva, deresi, ölüyor, betoncu, Murat'ın, umurunda, değil, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-03