Haber Detayı
16 Mayıs 2020 - Cumartesi 12:26
 
Bağışıklık sistemine iyi gelen şifa kaynağı kuzu göbeği mantarı
Çevre Haberi
Bağışıklık sistemine iyi gelen şifa kaynağı kuzu göbeği mantarı

BURSA / Mustafakemalpaşa - İçerisinde B1, B2 ve C vitaminleri ile yüksek miktarda kalsiyum,sodyum,çinko ve potasyum bulunan kuzu göbeği mantarı yiyenler tarafından ''etten daha lezzetli'' olduğu söyleniyor.

 

Lezzeti ve bağışıklık sistemine olan faydalarıyla ön palana çıkan Kuzu Göbeği mantarına ise talep oldukça fazla Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesi köylerinden toplanan kuzu göbeği mantarı köylüler tarafından iftar sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasında kendine yer buluyor.

 

Mantarın yaşının kilosu 60 liradan satılırken kurutulmuş olanın kilosu ise 500 liradan alıcı buluyor.

 

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen mantara ise bu yıl talep oldukça fazla. Köylüler dağlarda kilometrelerce yol yürüyüp bu mantarı toplamak için büyük çapa sarf ediyorlar..

Dağlarda bu mantarı toplayan Ersin Uslu adlı vatandaşın anlattığına göre, "Dünyaca ünlü şeflerin öve-öve bitiremediği etten daha çok lezzetli olduğunu söylediği kuzu göbeği mantarı her yıl Mayıs ve Haziran aylarında çıkıyor. Bu mantar çok lezzetlidir kansızlığa iyi geldiği söylenir, protein değeri yüksektir. Bağışıklık sitemini ise güçlendirir. Bu mantarın yaş olanın kilosu 60 liradır. Kurutulmuş olanı ise 500 liradan satılıyor" diyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bağışıklık, sistemine, iyi, gelen, şifa, kaynağı, kuzu, göbeği, mantarı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-03