Haber Detayı
30 Temmuz 2020 - Perşembe 23:00
 
Ayasofya hatıra paraları online satışa sunulacak
- Haberi
Ayasofya hatıra paraları online satışa sunulacak

Ayasofya’nın yeniden ibadete açıldığı günün anısına basılan 925 ayar gümüş üzerine altın kaplama hatıra paralar bugün online satışa sunulacak.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığıʹna bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğüʹnün Ayasofya’nın ibadete açılmasıyla birlikte 24 Temmuzʹda satışa sunduğu 5 bin adet gümüş ve 10 bin adet bronz hatıra para ilgi gördü. Bunun üzerine Darphane, 10 bin adet 925 ayar gümüş üzerine altın kaplama ve 20 bin adet gümüş-bronz ikili hatıra setler basarak satışa sunmaya karar verdi.

 

İlk etapta gümüş-bronz set, 29 Temmuzʹda online satışa sunuldu. 925 ayar gümüş üzeri altın kaplama hatıra paralar ise bugün online satışa çıkarılacak.Gümüş üzeri altın kaplama 250 lira, gümüş-bronz ikili set ise 240 liraDarphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, hatıra paraların tüm dünyadan talep gördüğünü belirterek şunları söyledi:ˮMağazamızın önünde uzun kuyruklar oluştu. 5 bin adet basılan gümüş hatıra para pazartesi tükendi.10 bin adet basılan bronz hatıra paranın ise büyük çoğunluğu tükendi. Yurt içi ve yurt dışından, sosyal medya üzerinden ve maillerle ciddi bir talep geldi. Biz de alternatif olarak yeni bir ürün piyasaya sürmek istedik.ˮŞahin, ˮNümizmatik kuralları gereği açıklanan rakamların üzerine çıkılmadığı için 20 bin adet gümüş ve bronz set basıldı ve piyasaya sunuldu. Ayrıca 10 bin adet gümüş üzeri altın kaplama paramızı da bugün online olarak piyasaya sunuyoruz. Milletimizin teveccühüne duyarsız kalamazdık. Altın kaplama 250 liradan, ikili set ise 240 liradan satılıyorˮ dedi. 

 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Ayasofya, hatıra, paraları, online, satışa, sunulacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-1