Biyografi
Bu biyografi 153 kez okundu
Mahmut Baycan
Şair-Edebiyatçı-Yazar
 
 
 
 

Mahmut Baycan, 1950 Ardahan doğumludur. İlk, Orta ve Liseyi Ardahan'da okudu. Öyküleri ve şiirleri çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlandı. Şiir kitabı Anka Kuşu Öldü' mü? 2005 yılında yayınlanmıştır.  

 

Mahmut Baycan'ın şiirlerinde alçak gönüllü bir diziliş örneği mevcuttur. Kimi zaman Lirik öykülemeler, kimi zaman içten abartısız acılar, kimi zamansa çocukluk aşkları ve arkadaşlıklar gelir bu dizelerde..

 

Şiirleri Kitap boyu bazen masalsı bir anlatımla bazen de acılara pes demeyen  bir dirençle gezdirir okuyanı

 

Edebiyat, kategorisinde Foto Cemal, Zilli Saat, Milli Yaşar, Para, Yılbaşı, Dürbün, Yılkı Atı, Doru Ve Deniz Gezer Öykülerinden oluşan Zilli Saat Öykü kitabı yanı sıra Yaprak ve Su şiir kitabı ile ünlenmiş değerli bir yazarımızdır.

 

Özellikle Zilli Saat öykü kitabında anlatım ustalığı ile sürükleyici öykü konuları harmanında bulunmak okuyucuya keyif verir bir tarz ortaya konulmuştur. Bu kitapta öykülerin her birinde farklı konuları işlense de hepsinde ortak olan Anadolu insanımızın kimi zaman kurnaz, kimi zaman haylaz, kimi zamansa has yanlarını yaşayamamak elde değil. Değişen politik dönemlerdeki darbeler halkın dünyasında dağların tepesine nasıl yansıdığını da okuyarak bir anlamda yakın tarihimizin de gölgesini bu öykülerin üzerinde hissetmemek elde değil.

 

Mahmut Baycan İlk olarak Kora Yayın aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur. Mahmut Baycan'ın yazdığı son kitap "Yaprak ve Su", Kora Yayın tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.

 

En güzel kilitleri
Taktılar kapılara
Camsız bir odada
Anılar denizindeyken
Aşklarım gözümü yaşartırken

Bir serçe konuyor başıma
Bir bulut dağılıyor
Dudaklarıma bir gülümseme oturuyor
Hüzün coşuyor sokaklarımda
Bir zamanların
Kardelenleri geliyor aklıma

Bir ömür geçirdik
Simitçi naralarıyla
Açlığımız şeker oldu
Çaylarımız açık

 

                        (Mahmut Baycan)

 

Kaynak:
 
 
 
Etiketler: Mahmut, Baycan,
Haber Yazılımı UA-45601042-03