Biyografi
Bu biyografi 123 kez okundu
İlyas Yıldız
Gazeteci / Yazar
 
 
 
 

Gazeteci Yazar İlyas Yıldız, ikisi hayatta olmayan 6 çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olup, 1955 Ardahan ili Merkez Gölgeli (Korgeli) Köyü doğumludur.

 

1966'da zorunlu ekonomik göç sonucu ailesiyle birlikte İstanbul’ a göç etti.

 

İlyas Yıldız, 9 yaşında olmasına rağmen ekonomik ve sosyal nedenlerden dolayı okula geç başlayabildi. Sırası ile Kavacık Selahattin Karakaşlı İlkokulu, bu okula bağlı bir derslik ve şimdi emniyet müdürlüğü binası olan yerleşke ve en son Beykoz/Yenimahalle Defterdar Mehmet Bey ilkokulunu bitirdikten sonra Anadoluhisarı ortaokuluna başladı.

 

Ekonomik nedenlerden dolayı ortaokulu yarıda bıraktı ve erkenden hayat mücadelesine başladı.

 

1973’de siyah-beyaz fotoğrafçılıkta hızlı bir yükseliş kaydederek mesleğinde zirveye ulaştı. Gelişen teknolojik yenilenmeye ekonomik nedenlerle uyum sağlamakta bir müddet dirense de mesleki yenilenmeye ayak uyduramadı ve kenara çekilmek zorunda kaldı.

 

1975’de askerlik görevine başlayan İlyas Yıldız terhis olduktan sonra tekrar eski mesleği olan fotoğrafçılığa dönüş yaptı ve hiç beklemediği bir anda kendini aktif radikal siyasetin içinde buldu.

 

Yarım kalan ortaokulu ve Liseyi dışarıdan bitiren İlyas Yıldız, 1980’de İşçi olarak Libya ya gitti.  Burada kaldığı iki yılın sonunda dönüş yaparak kısa bir süre çeşitli işlerde çalıştı.

 

1984’de denizcilik sektöründe çalışmaya başlayan İlyas Yıldız 10 yıl boyunca açık sularda birçok ülke dolaştı ve çeşitli dil ve kültürle yakından tanışma fırsatı buldu.

 

Emek yoğun bir mücadele süzgecinden geçti.

 

1994'de gazeteciliğe başladı.

 

2007 Yılında doğduğu yerin adı ile ARDAHANGÜNDEM.COM’ u kurdu ve dijital ortamda yerelde gazeteciliğe başladı. Amaç,metropollerde yaşam mücadelesi veren Anadolu insanı ile Ardahan arasında bir köprü vazifesi görmekti ancak gazete ifade edildiği üzere: ''5651 sayılı kanun kapsamında yapılan teknik inceleme ve hukuk değerlendirme sonucunda alınan bilgi teknolojileri ve iletişim kurumunun 13.09. 2018 tarih ve 490.5.01.2018 sayılı kararına istinaden ardahangundem.com hakkında idari tedbir kararı alınarak yayından men'' edildi. Bu olaydan sonra bir müddet gazeteciliğe ara veren İlyas Yıldız geçirdiği ağır bir ameliyat neticesinde 9 yıl boyunca meslekten uzak kalmak zorunda kaldı. 2016 da ARYAHABER.COM' u kuran İlyas Yıldız halen yerel ve bölgesel yayıncılık hayatı içinde yer almaktadır.

 

 

 

 

Kaynak:
 
 
 
Etiketler: İlyas, Yıldız,
Haber Yazılımı UA-45601042-03